اساسنامه

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اساسنامه جامعه دندانسازان ایران 

 

فصل اول:

ماده1- با توجه به نیاز جامعه متحول ایران و بهره گیری از دانش روز و ارائه خدمات مطلوب به مردم کشورمان در حرفه پروتز های دندانی و با نیاز به ایجاد یک جامعه واحد که در برگیرنده کلیه کسانیکه درحرفه لابراتواری پروتزدندان ( دندانسازی ) فعالیت دارند ، جامعه دندانسازان ایران تأسیس می گردد .

ماده2- عنوان 

 نام،جامعه دندانسازان ایران است که از این پس در این اساسنامه بطورخلاصه جامعه نامیده می شود. علامت 

اختصاری آن به فارسی(ج-د-ا)و به انگلیسی که مخفف جمله انگلیسی 

IRANIAN   DENTAL   TECHNOLOGISTS   ASSOCIATION  ، می باشد  I.D.T.A. است 

ماده3- این جامعه یک تشکیلات  صنفی ،علمی، فرهنگی ،رفاهی ، غیرانتفاعی و غیر سیاسی است . اعضای آن به استناد ماده1 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و.... مصوب 1334 و اصلاحات بعدی از حرف وابسته پزشکی (دندانپزشکی)  محسوب  می شوند . این جامعه مستقل از جوامع و انجمن های موجود دندانپزشکی کشور است و التزام خود را به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعلام می دارد.

ماده4- مرکز این جامعه در تهران (میدان توحید خیابان گلبار بعداز تقاطع شهید طوسی پلاک 7 طبقه اول واحد 2 است) ، در صورت تشخیص و تصویب هیات مدیره ، با رعایت مقررات می توان نسبت به تغییر و یا تعویض دفتر جامعه اقدام نمود .

 ضمناً در صورت تصویب مجمع عمومی یا تشخیص هیأت مدیره، جامعه می تواند پس از کسب موافقت وزارت کشور یا استانداری ، شعب جامعه را در مراکز استانهایی که بیش از 30 نفر عضو دارند تأسیس نماید .

 

فصل دوم:

ماده 5-عضویت در جامعه

الف- شرایط عضویت:

1- داشتن مدرک دانشنامه کاردانی پروتز های دندانی یا دیپلم پروتز های دندانی یا تکنسین تجربی لابراتواری دندان یا تبصره 5 قانون تعیین وضع شغلی دندانسازان تجربی یا کمک تکنسین سال 1354یا مدرک پروتز دندان خارج از کشور که معادل یکی از مدارک دندانسازی داخل کشور ارزشیابی شده باشد یا هر مدرک دندانسازی دیگر که هر کدام باید مورد تأیید مراجع رسمی کشور باشند( برای اعضا پیوسته)

2- داشتن حسن سابقه و شهرت حرفه ای و اجتماعی

3- پذیرفتن  مفاد اساسنامه وآئین نامه های جامعه

4- محروم نبودن از حقوق اجتماعی

تبصره-  تشخیص موارد فوق یا قبول عضویت متقاضیان در دوره  اول با هیأت  مؤسس و در دوره های بعد با هیأت مدیره جامعه خواهد بود.

ب- نوع عضویت:

جامعه دارای سه نوع عضویت خواهد بود.

1-عضویت پیوسته- که دارای حق رأی بوده و مکلف به پرداخت حق عضویت می باشند واز اعضا اصلی محسوب می شوند و به شرح ذیل هستند.

الف- کلیه کاردانهای پروتز دندان که دارای لابراتوار دندانسازی یا شاغل در آن باشند.

ب- کلیه دیپلم های پروتز دندان که دارای لابراتوار دندانسازی یا شاغل در آن باشند.

ج- کلیه تکنسین های تجربی لابراتواری دندان که  دارای لابراتوار دندانسازی یا شاغل در آن باشند.

د- کلیه کمک تکنسین های سال 54 که دارای لابراتوار دندانسازی یا شاغل در آن باشند.

ه- کلیه مشمولین تبصره 5 قانون تعیین وضع شغلی دندانسازان تجربی که دارای لابراتوار دندانسازی یا شاغل در آن باشند . 

 

و- کلیه کسانیکه دارای مدارک پروتز دندان از خارج کشوربوده و مدرکشان توسط مراجع ارزشیابی ذیصلاح ، معادل یکی از مدارک دندانسازی داخل کشور ارزشیابی شده باشند و دارای لابراتوار دندانسازی یا شاغل در آن باشند.

ز-کلیه کسانیکه دارای پروانه تأسیس لابراتواری پروتز دندان ویا شاغل فنی دارای یکی از مدارک معتبر دندانسازی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی باشند .  

تبصره1- تشخیص دارا بودن لابراتوار دندانسازی یا شاغل در آن در دوره اول با هیأت مؤسس و در دوره های بعد منوط به تأیید هیأت مدیره جامعه خواهد بود.

تبصره2- کلیه کسانیکه به عضویت اصلی جامعه پذیرفته می شوند در این اساسنامه از حقوق یکسان برخوردارند و هیأت مدیره برای آنان کارت شناسائی سالانه صادر خواهد نمود که ملاک هویت حرفه ای افراد می باشد.

2-عضویت وابسته- کسانی هستند که مکلف به پرداخت حق عضویت نیستند و در مجامع عمومی نیز حق رای ندارند . نظیر  دانشجویان رشته  پروتز  دندان که  با ارائه  کارت  معتبر دانشجوئی عضویت ( وابسته ) آنها پذیرفته می شود . 

3-عضویت افتخاری-  جهت تقویت بنیانهای علمی ، آموزشی و صنفی و..... اشخاص ذیل به عضویت افتخاری جامعه پذیرفته می شوند.

الف- کسانیکه پس از فارغ التحصیلی دررشته پروتزدندان در رشته های دیگر دارای مدرک کارشناسی کارشناسی ارشد ، دکتری یا مدرک بالاتر باشند.

ب- کسانیکه دارای مدرک کارشناسی و بالاتروبنوعی مرتبط با رشته پروتز دندان باشند.

ج- اشخاص دارای مدرک علمی علاقمندبه همکاری تشکیلاتی،صنفی دربخشهای علمی آموزشی،مدیریتی فرهنگی،حقوقی،انتشاراتی،خبری،کامپیوتری ، اینترنتی و... باشند.

تبصره- اعضای افتخاری غیر ایرانی باید هم راستا با اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران و یا حداقل همسو با اهداف استکبار جهانی نبوده وبه تأیید کمیسیون ماده10 در وزارت کشور رسیده باشند.

 

فصل سوم:

ماده6- اهداف جامعه

الف- کوشش در جهت تشکل اعضاء ، هماهنگی بین آنها و ایجاد امکانات ارتقاء کیفیت خدمات پروتز های دندانی و ترمیمی فک و صورت.

ب- همکاری و تشویق اعضا ء در راستای سیاستهای درمانی و آموزشی دولت جمهوری اسلامی ایران . 

ج-بالابردن سطح علمی و مهارت اعضا و دست اندرکاران لابراتواری بوسیله برگزاری کنگره های علمی و نمایشگاههای جنبی موادوتجهیزات لابراتواری پروتزهای  دندانی ، سمینارهای علمی، آموزشی،کلاسهای باز آموزی، ترجمه کتب، مقالات و نشریات مطابق ضوابط موجود کشور . 

د- تشکیل آکادمی علمی در سطح جامعه بمنظور ایجاد زمینه های تحقیقی، پژوهشی ، ارتقای سطح علمی و تکنیکی ، سیاستگزاری و ارزشیابی همایشهای علمی ، مشارکت و همکاری با موسسات تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه لابراتواری ، بهداشتی ،ایمنی و استاندارد . 

ه- چون اساس کار لابراتوارپروتزهای دندانی تکنیکی بوده و نیاز به مهارت  خاص دارد لذا مدیر و مسؤل  فنی و صاحب امتیاز لابراتوار باید تکنولوژیست پروتز های دندانی ماهر و دارای شرایط عضویت اصلی از  ماده 5 این اساسنامه باشددر غیر اینصورت جامعه حق تقاضای تعقیب متخلفین و مرتکبین تضییع حقوق  صنفی اعضای خود را از مراجع ذیصلاح  برای خود محفوظ می دارد.

و- بررسی  و رسیدگی به مشکلات اعضا از قبیل پروانه تأسیس لابراتواری، مجوز اشتغال ، تهیه و توزیع مواد استاندارد لابراتواری و ارائه نظرات و پیشنهادات در مورد کمیت و کیفیت مواد و تجهیزات تولیدی یا وارداتی ، پیشنهاد جلوگیری از ورود و یا تولید مواد وتجهیزات زیان آور و بیماری زا برای شاغلین این حرفه به مقامات مسؤل کشور.

ز- احیای جایگاه واقعی تکنولوژیست های پروتز دندان درجامعه ،اعتلای نقش ارزنده و حساس اودرفعالیت گروهی تیم درمان پروتزهای دندانی ازطریق برگزاری کنگره های بین المللی،منطقه ای و کشوری، انتشار مقالات علمی  تحقیقی ، پژوهشی-  تشویق و ترغیب مخترعین ، مبتکرین و متخصصین لابراتواری پروتزهای دندانی و معرفی  آنهابه مردم از طریق  برنامه های اصولی مطابق با ضوابط موجود کشور .

ح- تشکیل تعاونی مسکن برای اعضاء و ..

ط-ایجاد سایت اینترنت ، پست الکترونیک ، وبلاگ و .... اختصاصی بنام جامعه دندانسازان ایران ، بمنظور اطلاع رسانی سریع و بموقع به اعضا ، ایجاد امکان ارتباطات ، تبادلات علمی فرهنگی  خبری با سایر مجامع علمی،آموزشی ،صنفی و شرکت های داخلی و خارجی در چارچوب مقررات .

تبصره-  تهیه و تدوین آئین نامه تشکیل آکادمی علمی توسط هیأت مدیره ،پس ازکسب موافقت وزارتخانه های بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت کشور قابل اجرا است.

 

فصل چهارم:

ماده 7مجمع عمومی 

مجمع عمومی از کلیه اعضای اصلی جامعه تشکیل خواهدشد که بالاترین مرجع تصمیم گیری در جامعه می باشد.

مجمع  عمومی عادی با رعایت تشریفات مندرج در اساسنامه سالی یکبار تشکیل خواهد شد و برای رسمیت یافتن جلسه، حضور نصف به علاوه یک نفر اعضای اصلی و جهت تصویب هر موضوعی ، رای موافق اکثریت اعضای حاضر ضرورت دارد. در صورتیکه در دعوت نخست تعداد حاضرین به حد نصاب نرسد جلسه دوم با فاصله حداکثر یک ماه تشکیل و با هر تعداد عضو حاضر ، جلسه رسمیت خواهد یافت ، مجمع عمومی عادی ممکن است به صورت فوق العاده در هر زمان ، به تقاضا و دعوت هیأت مدیره ، بازرسان ، یا یک سوم کل اعضای اصلی تشکیل گردد و در هر صورت باید دستور جلسه مجمع عمومی در آگهی دعوت قید شود . 

تبصره- در صورتی که هیأت مدیره ، مجمع عمومی سالانه را در موعد مقرر برگزار نکنند ، بازرسان مکلفند رأساً اقدام به دعوت و برگزاری مجمع عمومی مزبور بنمایند . 

دعوت برای برگزاری شرکت در مجامع عمومی از طریق آگهی در روزنامه کثیرالانتشار صورت می پذیرد آگهی تشکیل مجمع برای نوبت اول باید حداقل 20 روز و برای نوبت دوم 10 روز قبل از برگزاری مجمع در روزنامه تعیین شده درج گردد . 

 

ماده 8 - وظایف  مجمع عمومی عادی

1-انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرسان و اعضای علی البدل 

2-استماع و رسیدگی به گزارش هیأت مدیره و بازرسان 

3-تعیین خط مشی کلی و تصویب برنامه های پیشنهادی 

4-بررسی و تصویب تراز مالی و هزینه های سالانه جامعه 

5-تعیین روزنامه کثیر الانتشار جهت درج آگهی ها و دعوتنامه های مجامع عمومی جامعه 

6-تعیین پاداش یا حق شرکت در جلسات برای اعضای هیأت مدیره 

7-تصویب پیشنهاد هیأت مدیره برای تعیین حق عضویت سالانه اعضاء 

ماده 9مجمع عمومی فوق العاده

با رعایت تشریفات قانونی و نحوه اعلام در روزنامه کثیرالانتشار ، مشابه مجمع عمومی عادی و با شرایط زیر تشکیل خواهد شد : 

1-با درخواست و دعوت اکثریت اعضای هیأت مدیره یا بازرسان 

2- با درخواست و دعوت یک سوم از اعضای اصلی جامعه 

تبصره 1 - مجمع عمومی فوق العاده جهت رسمیت یافتن همان شرایط مجمع عمومی عادی را دارد . 

تبصره 2 - تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده با کسب حداقل دو سوم آراء موافق از تعداد اعضای حاضر در جلسه به تصویب می رسد .  

ماده 10 - در صورتیکه بازرسان یا یک سوم اعضاء درخواست تشکیل مجمع عمومی فوق العاده را داشته باشند ، موضوع کتباً به رئیس هیأت مدیره اطلاع داده خواهد شد ، رئیس هیأت مدیره موظف خواهد بود ، حداکثر ظرف مدت 15 روز طبق این اساسنامه نسبت به برگزاری مجمع عمومی فوق العاده اقدام کند  در غیر این صورت بازرسان و یا نماینده اعضای متقاضی ظرف مدت ده روز با هماهنگی وزارت کشور نسبت به برگزاری مجمع عمومی فوق العاده اقدام می نمایند . 

ماده 11 - وظایف مجمع عمومی فوق العاده

1-تصویب اصلاحات و تغییرات در مفاد اساسنامه 

2-بررسی و تصویب انحلال جامعه به نحوی که در اساسنامه جامعه پیش بینی گردیده است 

3-عزل هیأت مدیره یا بازرسان جامعه 

 

تبصره1 - عزل هیأت مدیره بنا به درخواست یک سوم اعضای اصلی جامعه یا بازرسان با اطلاع وزارت کشور در دستور کار مجمع قرار می گیرد . 

تبصره 2 - در صورت تصویب عزل هیأت مدیره ، مجمع فوق العاده نسبت به تعیین و انتخاب سه نفر از اعضای اصلی برای اجرای مصوبه و انجام تشریفات قانونی انتخاب هیأت مدیره جدید اقدام می نماید . 

تبصره 3- مجامع عمومی توسط هیأت رئیسه ای مرکب از یک رئیس و یک منشی و دو ناظر 

(از اعضای هیأت مدیره یا بازرسان که داوطلبان این دو رکن نمی باشند) ، اداره می شود . 

تبصره 4 - اعضای هیأت رئیسه با اعلام نامزدی خود در مجمع انتخاب خواهند شد و مسئولیت اداره جلسه مطابق دستور کار اعلام شده و نیز تنظیم و ارسال صورتجلسه مجمع به وزارت کشور را به عهده دارند 

تبصره 5- هیأت رئیسه نسخه ای از صورتجلسه را برای اطلاع اعضاء درمحل جامعه نصب می‌نماید .

ماده 12هیأت مدیره

الف)  هیأت  مدیره  متشکل از شورایی با هفت عضو اصلی و سه عضو علی البدل منتخب مجمع عمومی می باشند و عالیترین مقام اجرایی جامعه است . 

ب) دوره نمایندگی هیأت مدیره 3 سال می باشد . 

ج) تا قبل از انتخابات هیات مدیره جدید و تائید آن از طرف کمیسیون ماده 10 قانون احزاب، هیات مدیره قبلی می تواند تا صدور پروانه فعالیت از سوی وزارت کشور، در سمت خود انجام وظیفه نماید، یا اختیارات خود را طی مصوبه ای به هیأت مدیره جدید تفویض نماید .  

د) در صورت انصراف از خدمات یا عدم حضور و یا فوت یک تا دو نفر از اعضاء هیأت مدیره از اعضاء علی البدل به ترتیب آراء اخذ شده در مجمع عمومی جایگزین خواهند شد . 

ه) در صورت انصراف از خدمات یا عدم حضور بیش از سه جلسه متوالی بدون عذر موجه یا پنج جلسه غیبت غیر موجه در طول مدت نمایندگی یا فوت یک تا چهار نفر از اعضاء هیأت مدیره ، از اعضای علی البدل به ترتیب آراء اخذ شده در مجمع عمومی جایگزین خواهند شد. ولی در صورتی که بیش از 4 نفر عضو اصلی بهر دلیل حذف شوند ، با برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده، انتخابات ترمیمی برای تکمیل تعداد اعضاء هیأت مدیره برگزار می شود . 

و) جلسات هیأت مدیره با حضور پنج نفر از اعضاء رسمیت خواهد داشت و تصمیمات با اکثریت آراء سه نفر به تصویب خواهد رسید . 

تبصره - برگزاری جلسات و نیز چگونگی احتساب غیبت هیات مدیره را آئین نامه داخلی جامعه که به تائید هیأت مدیره و بازرسان رسیده است مشخص می کند . 

ماده 13- وظایف هیأت مدیره

1-حرکت در جهت اهداف اساسنامه جامعه و اجرای مصوبات . 

2- انجام انتخابات داخلی برای تعیین رئیس هیأت مدیره، نایب رئیس، خزانه دار و منشی از میان اعضای منتخب . 

3-انتصاب مسئولین کمیته ها و واحدهای مختلف و هماهنگی امور محوله به آنها . 

4-ارائه گزارش کار به مجمع عمومی عادی وپیشنهاد برنامه های آینده به مجمع عمومی عادی. 

5-تائید صلاحیت داوطلبین عضویت در جامعه و لغو عضویت اعضای خاطی که بر خلاف اساسنامه یا آئین نامه های جامعه رفتار نمایند و یا از پرداخت حق عضویت امتناع کنند . 

6-مسئولیت سخنگوئی و پاسخگوئی جامعه در حدود تعیین شده در اساسنامه جامعه . 

7-پیشنهاد حق عضویت سالانه اعضاء به مجمع عمومی عادی (سالانه) جهت تصویب

8-پیشنهاد افزایش سالیانه تعرفه لابراتواری بر اساس نظرات کارشناسی و اعلام رسمی آن از طریق نامه به اعضاء و مراجع ذیصلاح در ابتدای هر سال .

9-مسئولیت و اداره انتشارات جامعه . 

10-تهیه و تنظیم آئین نامه های داخلی اعم از آئین نامه مالی ، آئین نامه لابراتواری ، آئین نامه اجرائی و غیره در حدود مفاد اساسنامه . 

11-بررسی لزوم تأسیس شعب و دفاتر جامعه در مراکز استانها با توجه به موافقت وزارت کشور و یا استانداری.

12-تعیین نمایندگی در مراکز استانها و یا شهرستانهایی که جامعه شعبه ندارد .  

13-حق استخدام پرسنل مورد نیاز جامعه و تعیین و پرداخت حقوق و مزایا به آنها . 

14-حق خرید ، تغییر مکان و تعویض ملکیت مکان جامعه با هر قیمت بر اساس نیاز جامعه از طرق گوناگون از جمله افتتاح حساب بانکی سپرده گذاری برای دریافت وام مسکن در بانکها یا صندوق تعاون کشور و یا سایر تسهیلات بانکی جهت خرید محل جدید جامعه با رعایت ضوابط ، مصالح و منافع و اهداف صنفی جامعه . 

15-حق استخدام مدیر عامل از بین هر یک از اعضاء یا غیر اعضاء جامعه بمنظور اجرای مصوبات هیات مدیره و اعمال مدیریت اداری در جامعه با تعیین و پرداخت حقوق و مزایا به وی . 

16-حق خرید وسایل و لوازم مورد نیاز گردش کاراداری ، آموزشی ، صنفی جامعه و فروش لوازم اسقاطی و مستعمل پس از سیر مراحل قانونی آنها . 

17-صدور کارت عضویت برای اعضاء با ذکر نام و نام خانوادگی ، مشخصات فردی ، شماره ملی شماره عضویت ، تاریخ صدور ، تاریخ اعتبار ، نوع عضویت .

18- مشارکت و همکاری با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دیگر سازمانهای دولتی و غیر دولتی برای تعیین تعرفه لابراتواری ، تهیه و تدوین آئین نامه های تأسیس لابراتواری و بر پائی دوره های آموزشی کوتاه مدت – بازآموزی و نوآموزی ابراز نظر کارشناسی بمنظور ارتقای سطح تحصیلی رشته پروتز دندان . 

تبصره 1 - انتشار هر گونه مطبوعه پس از اجازه از وزارت ارشاد اسلامی و دریافت پروانه انتشار با رعایت کامل قانون مطبوعات انجام خواهد گرفت . 

تبصره 2 - وظایف هر یک از اعضاء هیأت مدیره و دیگر موارد را آئین نامه داخلی جامعه مشخص می کند. 

19-ارزیابی ، تغییر، اصلاح و تکمیل آئین نامه های جامعه . 

20- معرفی اعضاء به وزارت خانه ها ، بانکها ، سازمانهای دولتی و غیر دولتی جهت برخورداری آنها از فرصت ها ، تسهیلات و امتیازات  با رعایت مقررات مربوطه . 

21- حق استفاده از وکیل یا مشاور حقوقی ، مدیران برنامه ریز متناسب با نیازهای جامعه و پرداخت حق الزحمه به آنها . 

ماده 14 - بازرسان

3 نفر خواهند بود که در مجمع عمومی انتخاب می شوند و 2 نفر نیز بعنوان عضو علی البدل تعیین خواهند شد . مدت فعالیت بازرسین یکسال تمام می باشد . 

تبصره : بازرسان نبایستی از بستگان سببی یا نسبی اعضای هیأت مدیره باشند . 

ماده 15 - وظایف بازرسان 

1-نظارت بر امور مالی و جاری جامعه در حدود مفاد اساسنامه و آئین نامه داخلی. 

2-نظارت بر حسن اجرای مصوبات مجمع عمومی عادی و فوق العاده مطابق با اساسنامه . 

3-تقاضای کتبی تشکیل مجمع عمومی فوق العاده از هیأت مدیره . 

4-ارائه گزارش اقدامات سالانه بازرسان در مجمع عمومی عادی . 

5-حل اختلاف بین اعضاء و داوری بین آنها . 

6-نظارت بر مصوبات هیأت مدیره و عملکرد آنها از جهت انطباق با مفاد اساسنامه و آئین نامه داخلی و گزارش آن به مجمع عمومی عادی .

ماده 16 - شرایط اعضاء هیات مدیره و بازرسان بشرح زیر می باشند . 

1-حداقل سن 30 سال تمام . 

2-از اعضاء اصلی باشند( دارای لابراتوار پروتز دندان )

3-از نظر نظام وظیفه بلامانع و دارای حسن شهرت صنفی باشند . 

ماده17 - ارکان جامعه عبارتند از

1-مجمع عمومی 

2-هیأت مدیره 

3-بازرسان 

ماده 18- کلیه وجوه جامعه اعم از سرمایه اولیه و حق عضویتها و کمکهای مالی اشخاص حقیقی و حقوقی در حسابی بنام جامعه در یکی از بانکهای داخلی کشور واریز می شود . درآمد و هزینه های جامعه در دفاتر قانونی ثبت وشرح گزارش مالی و بیلان آن تا پایان سال مالی (پایان اسفند ماه) جهت بررسی و تصویب در مجمع عمومی  ارائه می شود .

ماده19- مجمع عمومی عادی بمنظور بررسی و تائید گزارش فعالیت هیأت مدیره و تصویب تراز مالی سالانه، حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه هر سال تشکیل می گردد .  

ماده 20 - هیأت مدیره جامعه و اعضای وابسته به آن بنام جامعه حق فعالیت سیاسی و یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی را ندارند . 

 

فصل ششم :

 

ماده 21 - جامعه برای مدت نا محدود تشکیل می شود و تنها با تصویب دو سوم رأی مجمع عمومی فوق العاده قابل انحلال می باشد . 

ماده 22 - مجمع عمومی فوق العاده که به انحلال جامعه تصمیم می گیرد ، هیأت تسویه را مرکب از سه نفر اعضای جامعه تعیین و مدت انجام تسویه را نیز تعیین می نماید . 

ماده 23 -در صورتیکه تصمیم به انحلال جامعه گرفته شود و یا به عللی منحل گردد ، هیأت تسویه می تواند کلیه دارائی جامعه اعم از منقول و غیر منقول ( پس از وصول مطالبات و پرداخت بدهیها ) با نظر مراجع صالحه در اختیار سازمان یا انجمنی که در حرفه پروتز های دندانی یا در امور تحقیقاتی داخل کشور فعالیت دارند قرار دهد و گزارش کار خود را به وزارت کشور ارسال نماید . 

ماده 24 - هر گونه تغییری در مفاد اساسنامه و اعضای هیأت مدیره پس از تائید کمیسیون ماده 10 قانون احزاب قابل اجرا خواهد بود . 

ماده 25 - طرحها و برنامه ها و سایر اقداماتی که در اساسنامه پیش بینی شده و بنحوی با وظایف یکی از وزارتخانه ها و یا سازمانهای دولتی ارتباط دارد . پس از کسب موافقت وزارتخانه یا سازمان دولتی ذیربط به مرحله اجراء درخواهد آمد . 

ماده 26 - با توجه به اینکه جامعه ماهیتاً غیر انتفاعی و غیر تجاری می باشد نمی تواند اعمال تجاری و اعتباری انجام دهد . 

ماده 27 - هیأت مدیره جامعه می تواند از منابع مالی دراختیار (جامعه ) وجوهی را بعنوان قرض الحسنه در چارچوب ضوابط در اختیار شرکت های تعاونی یا صندوق قرض الحسنه و اعضای جامعه قرار دهد تا جهت خدمات مطلوبتر به اعضای جامعه استفاده گردد . 

ماده 28- این اساسنامه در شش فصل و 28 ماده و   16 تبصره و   74 بند به تصویب مجمع عمومی رسید .